Muzeum Historyczne- pałac w Dukli i atrakcje okolicy
Wakacje to czas podróży i zwiedzania niesamowitych miejsc na mapie Polski i świata. Podróżując po Polsce warto zajrzeć na do podkarpackich miejscowości, które skrywają perełki takie jak Muzeum Historyczne- Pałac w Dukli. Niesamowity zespół pałacowo-parkowy pochodzący z końca XVIII wieku.
Muzeum Historyczne – prawdziwy wehikuł czasu
Operacja Karpacko-Dukielska w 1944 roku dała początek wystawie, która została zorganizowana w 1964 roku, w ramach obchodów 20 rocznicy bitwy dukielskiej. Jej pomysłodawcami byli działacze PTTK z Krosna, Rzeszowa i Dukli. Dyrektorem muzeum w Dukli została Irena Okólska.
Następnie wyremontowano pierwsze piętro, po odnowieniu murów została zorganizowana wystawa ukazująca broń zebraną z Dukli i jej okolic. W późniejszych etapach placówka uzyskała nazwę Muzeum Braterstwa Broni, zaś w 1991 roku przekształcono ją na Muzeum Historyczne- Pałac w Dukli.
Wystrój wnętrz jest nawiązaniem do minionych lat, stylowe meble, dywany i porcelana. Na wystawie broni przedstawiono cenne i rzadkie okazy broni z czasów I wojny światowej, zaś w skansenie możemy podziwiać broń ciężką, w tym armaty, działa, haubice i czołgi.
Pustelnia św. Jana z Dukli – niezwykły kawałek Bieszczad
Jeśli jesteście w Dulki i odwiedziliście już Muzeum Historyczne i Pałac, zajrzyjcie również do Pustelni św Jana z Dulki. Jak tam dojechać? Otóż kieruj się na południe w kierunku Barwinka, następnie w miejscowości Trzciana skręć w prawo( poprowadzi Cię znak), po 2 km dotrzesz na parking, później dzieli Cię już tylko 300m od miejsca docelowego.
Kościół na Puszczy Jana z Dulki. Jest to niesamowita budowla, której początki sięgają XVIII wieku, jednak jej losy nie były tak kolorowe jak mogłoby się wydawać. Huczna inauguracja powstania świątyni i pustelni miała miejsce w 1769 roku jej fundatorką była Maria Amelia Mniszchowa z Brühlów. Obydwa obiekty zostały doszczętnie spalone w 1883 roku. Następnie w 1887 roku wzniesiono drewnianą kaplicę, której fundatorem był Cezary Męciński.
Miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Bieszczadach
Trzecia murowana kaplica, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego wzniesiono w latach 1906-1908. Autorem projektu był Kamil Żarnowski. Polichromia, którą możemy podziwiać w kaplicy została stworzona przez Sanockiego malarza Władysława Lisowskiego, zaś za dębowy neogotycki ołtarz odpowiada Kazimierz Konieczkowski ze Strzyżowa.
Niesamowite miejsce, które przyciąga tłumy odwiedzających każdego roku. Będąc przejazdem możemy zatrzymać się i podziwiać piękno przyrody w akompaniamencie przygody duchowej, jaką doświadczymy będąc w Pustelni św Jana z Dukli.
Na osłodę cudownie spędzonego dnia odwiedź Pijalnie Czekolady w Korczynie. Pyszne wyroby czekoladowe, czekolada pitna, czy desery skradną niejedno serce i zachęcą do dalszych podróży szlakami pięknego i malowniczego podkarpacia.