fbpx

Parkingi
dla autobusów

Miejsca parkingowe
dla autobusów znajdziesz:
- na wprost Pijalni,
- pod kościołem.

Zobacz więcej!

Historia czekolady – skąd się wzięła czekolada?

Historia czekolady sięga tysięcy lat wstecz. Od tamtego momentu czekolada przeszła naprawdę ogromną drogę, abyśmy dziś mogli się cieszyć przepyszną słodyczą praliny czy zajadać się wyjątkową gorzką czekoladą. Współczesna czekolada jest czymś więcej niż zwyczajnym produktem spożywczym. Chowa w sobie setki lat rozwoju kulturowego, a jej historia jest naprawdę nietuzinkowa.

Skąd wzięła się czekolada?

Czekolada ma swój początek ponad tysiąc lat przed Chrystusem. Współcześnie znane są świadectwa, które potwierdzają istnienie ziarna kakaowca w życiu ludzi już w okresie rozkwitu kultur indiańskich. Należą do nich m.in. sceny, które zostały uwiecznione na malowidłach, a także specjalne narzędzia do obróbki kakao. Co ciekawe, około 1000 roku p.n.e. odnaleziono pierwszą wersję słowa “kakao”. Językoznawcy odkryli, że słowo zapisane było w języku Olmeków. To plemię, które żyło na obszarach Zatoki Meksykańskiej. Dawniej ziarna kakaowca były traktowane z ogromnym szacunkiem. Wierzono, że zostały one ofiarowane ludziom przez boga Quetzalcoatla.

Później tereny te były zamieszkiwane przez inne ludy. One także posiadły ten niezwykły dar uprawy kakaowca. Cywilizacja Majów wykorzystywała ziarna kakaowca jako środek płatniczy, handlując jego owocami. Jedynie wyższe klasy społeczne mogły sobie pozwolić na to, aby cieszyć się wybornym smakiem kakao w formie gęstego płynu. Ówcześnie dodawano do niego chili oraz pieprz. Z kolei Aztekowie traktowali kakao jako święty napój. Używali go podczas religijnych obrzędów.

Interesujący jest również fakt, że na dworze Montezumy, czyli ostatniego króla tej cywilizacji, znaleziono tysiąc ton ziarna kakaowego w momencie podboju Meksyku przez Hiszpanów. Władca nie posiadał w tym okresie terenów uprawnych. Pozyskał ziarna dzięki daninom pobieranym od podporządkowanych plemion. Król spożywał dziennie aż 40 porcji kakao!

Ziarno kakaowca w Europie

Ludność Europy poznała ziarno kakaowca podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba, który to napadł na jeden ze statków Majów. Co ważne, sam Kolumb nie miał przyjemności odkrycia smaku czekolady. Dopiero w 1528 roku Hernan Cortez uzyskał przepis na xocoatl. Miało to miejsce na dworze meksykańskiego władcy Montezumy II. Czym jest xocoatl? To napój, który wytwarza się z kruszonych ziaren kakaowca oraz przyprawy. Konkwistadorzy hiszpańscy docenili kakao ze względu na działanie wzmacniające. Podpatrując miejscowych wojowników, zaczęli nosić przy sobie specjalną papkę wykonaną z podsuszonych ziaren o działaniu wzmacniającym.

Kakao bardzo szybko zaczęło cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. To dlatego ziarna chciało zdobyć wiele państw kolonialnych. Mimo popularności, Hiszpanom udało się utrzymać monopol handlowy przez ponad sto lat! W późniejszym czasie również Holandia, Portugalia i Anglia zdobyły terytoria pod uprawę kakaowca.

Rozpowszechnienie czekolady

Za rozpowszechnienie czekolady we Francji odpowiedzialny jest Ludwik XIV. To właśnie on wprowadził zwyczaj spożywania kakao na dworach królewskich, a także wśród arystokracji. Według pogłosek, wspierał on także budowę pierwszych maszyn napędzanych parą, które miały służyć do produkcji czekolady. Styl życia króla naśladowali władcy europejscy, dlatego bardzo szybko zwyczaj picia czekolady trafił do Anglii, Holandii, Niemiec oraz Szwajcarii.

Czekolada pitna stała się ogólnodostępna dopiero w XVII wieku. Można było spróbować jej wybornego smaku w kawiarniach, które powstawały w tamtym okresie.

Kiedy powstała czekolada w tabliczkach?

Proces produkcji kakao był bardzo skomplikowany. Drugim problemem okazała się wysoka zawartość tłuszczu. Tłuszcz wpływał na dość szybkie psucie się gotowego produktu. To właśnie te kwestie sprawiały, że kakao nadal było towarem ekskluzywnym. Na początku XIX wieku Coenraad van Houten stworzył prasę do usuwania tłuszczu z ziaren. To właśnie ten wynalazek sprawił, że udało mu się uzyskać czyste masło kakaowe. Wytwarzano z niego bloki, które następnie mielono w celu uzyskania kakao w proszku. Czekolada w formie stałej pierwszy raz pojawiła się w 1849 roku.

Słynne firmy produkujące czekoladę narodziły się w połowie XIX wieku. Co ciekawe, w 1975 roku po raz pierwszy do czekolady dodano mleko skondensowane, tworząc w ten sposób czekoladę mleczną. Jednocześnie została opracowana technologia do produkowania rozpuszczalnej czekolady. Współcześnie kakaowiec rośnie w tropikalnych częściach obu Ameryk, w Afryce, na Dalekim Wschodzie oraz w Indiach Zachodnich.

Ziarna kakaowca zbiera się, pozostawia na słońcu, aby nabrały wyjątkowego aromatu. Kolejno usuwa się łuski, a część jadalną przerabia na miazgę i masło kakaowe. Dzięki dalszej obróbce można uzyskać różnorodne rodzaje czekolad, m.in. czekoladę Ruby, czekoladę mleczną, białą. Oczywiście na świecie istnieją współcześnie ogromne fabryki czekolady, jednak najcenniejsze są niewielkie manufaktury, które mogą poszczycić się swoimi czekoladowymi szlachetnymi wyrobami, które gwarantują niezapomniane doznania smakowe.