fbpx

Parkingi
dla autobusów

Miejsca parkingowe
dla autobusów znajdziesz:
- na wprost Pijalni,
- pod kościołem.

Zobacz więcej!

Czy czekolada rzeczywiście tuczy? Jaką czekoladę wybrać?

Wiele osób błędnie zakłada, że czekolada jest produktem, który musimy wyeliminować z diety, jeśli chcemy cieszyć się szczupłą, zgrabną sylwetką. To błąd. Jeśli wybieramy czekolady wysokiej jakości, czyli takie, które w co najmniej 60% składają się z suchej masy kakaowej, dostarczą nam one wartościowych składników. Nie musimy więc z nich rezygnować. Co więcej, jak pokazują badania, ludzie, którzy spożywają regularnie czekoladę, są szczuplejsi niż osoby, które stronią od kakaowego przysmaku. W magazynie „Archives of Internal Medicine” opublikowano wyniki badań przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornii w San Diego, którym przewodniczyła profesor Beatrice Golomb. Stwierdziła ona wprost, że czekolada nie tuczy. 

Czekolada M.Pelczar Biała, Ruby i Deserowa

Jak wybierać dobre czekolady?

By wybierać dla siebie wartościowe czekolady, musimy wiedzieć, z czego składa się prawdziwa czekolada. W jej składzie powinna znajdować się przede wszystkim miazga kakaowa i tłuszcz kakaowy – niekiedy cukierniczy – środki słodzące i inne dodatki. Jeśli spojrzymy na etykiety popularnych czekolad, zauważymy, że na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier. Najbardziej wartościowego składnika, czyli miazgi kakaowej, jest poniżej 35%. Dobra czekolada musi zawierać jej nawet więcej niż 70% całej masy. Niestety, w wielu tabliczkach zamiast tłuszczu kakaowego znajdziemy również tańszy olej roślinny. Tego rodzaju czekolady na pewno nie będą korzystne dla naszej diety. 

Białe czekolady wcale nie zawierają masy kakaowej. Są jedynie bardzo kaloryczną przekąską. Podobnie jest w przypadku wyrobów czekoladopodobnych. Nie dodadzą nam one zdrowia, za to dodadzą zbędnych kilogramów. Prawdziwa czekolada – zupełnie przeciwnie. Jej dodatek w codziennej diecie pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a dodatkowo nie zrujnuje naszej diety. 

Gorzka czekolada

Mówi się, że gorzka czekolada znacząco poprawia nasz nastrój. Wszystko ze względu na zawarte w niej substancje. Co zatem kryje się w gorzkiej czekoladzie? Znajdziemy w niej:

  • kofeinę – tę samą, która znajduje się w kawie, jednak w mniejszych ilościach, bowiem czekolada zawiera 5-10 mg kofeiny w tabliczce, natomiast filiżanka kawy to 50-300 mg kofeiny, 
  • teobrominę – to właśnie ona jest odpowiedzialna za przyjemny smak czekolady,
  • anandamid – psychoaktywny endokannabinoid, który poprawia nastrój, 
  • fenyloetyloaminę – również skuteczny “poprawiacz” nastroju.

Dlaczego warto jeść czekoladę?

Zalet czekolady jest naprawdę wiele. Należy jednak podkreślić, że mówimy tutaj o prawdziwych czekoladach, a nie jej czekoladopodobnych kuzynach. Czekolada zawiera spore ilości magnezu, wapnia i potasu oraz witaminy z grupy B i witaminę E. Ziarno kakaowca ma najwyższą zawartość przeciwutleniaczy ze wszystkich znanych dotąd produktów roślinnych. Czekolady składają się z dobroczynnych flawonoidów, które działają przeciwstarzeniowo. Można porównać to do ilości flawonoidów znajdujących się w lampce czerwonego wina lub dwóch filiżanek zielonej herbaty. 

Wbrew przekonaniu wielu osób, czekolada nie sprzyja próchnicy. Warto wiedzieć, że właśnie ekstrakt z łusek kakaowca ma odwrotne działanie! Oczywiście chodzi o gorzką czekoladę, która nie ma w swoim składzie ogromnej ilości cukru (unikamy czekolad, które na pierwszym miejscu w składzie mają cukier!).

Nie ma także badań, które potwierdzałyby, że jedzenie czekolady sprzyja powstawaniu trądziku. Nie ulega jednak wątpliwości, że kakaowy przysmak jest kaloryczny. Cała tabliczka czekolady ma od 500 do nawet 700 kcal na 100 gramów, dlatego jemy co najwyżej dwie kostki czekolady dziennie. Zaleca się to szczególnie przed aktywnością fizyczną, gdyż rozszerza naczynia krwionośne i powoduje intensywniejsze oddychanie. 

Umiarkowanie kluczem do sukcesu

Jak widać, istnieje mnóstwo korzyści płynących z jedzenia czekolady. To dlatego nie powinniśmy jej wykluczać z diety, lecz zachować zdrowy umiar. Czekoladę możemy jeść codziennie, ale bez przedawkowania. Możemy np. spożywać 2 kostki czekolady dziennie do kawy. 

Zdecydowanie lepsza jest ciemna czekolada niż biała. Im więcej masy kakaowej w tabliczce, tym mniej cukru, a więcej zbawiennych substancji. Warto przekonać się do gorzkiej czekolady, która ma niezwykle intensywny smak.

Warto pamiętać, że katechiny, czyli naturalne antyoksydanty, które znajdziemy w czekoladach, są odpowiedzialne za lepszą wydajność fizyczną, tworzenie mięśni i zwalczanie wolnych rodników. Tutaj także prym wiedzie czekolada gorzka. 

Czekolada mleczna czy gorzka?

Niezależnie od tego, którą czekoladę wolimy spożywać, warto wiedzieć, jak wybierać tę właściwą. Przyjrzyjmy się bliżej składom czekolad.

Czekolada mleczna:

  • zawartość masy kakaowej – ok. 30%
  • kalorie na 100 gramów – ok. 550 kcal
  • cukier na 100 gramów – ok. 48 g
  • błonnik na 100 gramów – ok. 2 g

Minus: czekolady mleczne zawierają mleko i laktozę. Nie będą polecane osobom, które mają nietolerancję laktozy, gdyż mogą powodować alergię. Podnoszą także poziom cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Czekolada gorzka:

  • zawartość masy kakaowej – ok. 85%
  • kalorie na 100 gramów – ok. 525 kcal
  • cukier na 100 gramów – ok. 12 g
  • błonnik na 100 gramów – ok. 8 g

Wady: Jeśli będziemy spożywać 2 kostki dziennie, czekolada gorzka nie posiada wad. Jest za to bogata w polifenole, które zapobiegają starzeniu się. Szybciej zaspokaja głód i ma mniej tłuszczu niż czekolada mleczna.